• İngilizce
 • Türkçe
 • İngilizce
 • Türkçe
+90 (533) 416 44 79
+90 (533) 456 44 79
+90 (212) 234 44 02-03

PRP

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

PRP Nedir?

PRP, “Platelet Rich Plasma yani platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Platelet ya da trombosit denilen hücrelerin içlerindeki granüller çok sayıda büyüme faktörü içermektedir. Bu büyüme faktörleri, kolajen sentezleyen hücrelerden, cildin yenilenmesini sağlayan hücrelere kadar pek çok hücrenin aktive edilmesini ve enjeksiyon yapılan bölgeye göç etmesini sağlar. Böylece dokulardaki hasarın ya da yaşlanmanın etkileri yok edilerek, doğal büyüme faktörleri istenen bölgeye ulaşmış olur.

PRP, hem kendi kanınızdan üretilir hem de uygulanan bölgedeki deri yaşlanmasına karşı geri sayım başlatan biyolojik bir süreci tetikler! Yani sadece iyileştirmez aynı zamanda savunması zayıflamış, zamanın veya çevrenin yıpratıcı etkilerine karşı savaşmada yenik düşmüş bölgeye destek göndermiş olur.

PRP, bir kök hücre tedavisi değildir. Ancak dolaylı yoldan kök hücreler üzerinde çalışır. Trombositlerin içindeki büyüme faktörleri deri hücrelerine fibroblast üretme mesajını ileten uyarandır. Fibroblastlar da kolajen ve elastin üretmek için anahtar niteliğindeki yapılardır. Dolayısıyla PRP bütün bu süreci başlatan trombosit sayısını çoğaltarak,  dolaylı olarak kök hücreler ile çalışır.

Son derece doğal bir yöntem olan PRP sadece sizde olanı size daha güçlü bir şekilde geri verir. Bu da cildinizin savunma mekanizmasını güçlendirir.

PRP tedavisi sonrasında kişi normal hayatına devam edebilir. Ciltte sosyal ve iş yaşamını engelleyecek bir görüntü olmaz. Bazen yapılan iğnelere bağlı olarak küçük ve geçici morluklar olabilir. İşlemden sonra buz tutmak, arnika veya K vitaminli kremler kullanmak bu yan etkiyi hafifletir. Oluşabilecek morluklar, kapatıcı makyaj malzemeleri ile kolayca kapatılabilecek türdendir.

PRP’nin faydaları:

 • Ciltte parlak ve canlı görünüm
 • Ciltte sıkılaşma ve sarkmada azalma
 • Güneş ve yaşlılık lekeleri yumuşatılması ve renklerinin açılması
 • Göz altı bölgesi torbalanmalar ve mor renk değişikliklerinde düzelme sağlanması
 • Ciltteki ince çizgilerin yumuşatılması
 • Ciltte sivilce, akne, yara izlerinde azalma
 • Saçlı deriye saç kalınlığında artış ve seyrek görülen alanlarda yoğunlaşma
 • PRP’nin yan etkisi yoktur çünkü işlem sırasında sizden alınan kan, size geri verilir

Sıkça Sorulan Sorulan

PRP uygulama öncesi lokal anestezikler kullanımından dolayı çok hafif bir ağrı hissedilebilir.
PRP tedavisinin etkileri kişiden kişiye değişse de yaklaşık 1 – 2 yıl sürer.
PRP seanslarının süresi, uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre değişse de, en fazla 30 – 40 dakika sürer.
Kan sulandırıcı alanlara, kanser öyküsü olanlara, kan hastalığı olanlara, yapılacak bölgede enfeksiyon ve iltihap olması halinde, hamile ve emzirenler üzerinde uygulama yapılmaz.
spritefooter-hemen-ara spritefooter-whatsapp spritefooter-messengerspritefooter-harita