• Türkçe
 • Türkçe
+90 (533) 416 44 79
+90 (533) 456 44 79
+90 (212) 234 44 02-03

Liposuction & Liposhaping

Cosmetic, Plastic and Reconstructive Surgery

Liposhaping Nedir?

The human body hosts two different types of fat tissues. The first is the subcutaneous fat that changes size and thickness as the body gains and loses weight. This tissue can effectively be reduced in size with diet and sports. The second is the visceral fat, a genetically coded mass lying much deeper inside a human body and covering its organs, that remains in place unaffected by any diet or exercise. Fat tissues of this type usually appear in thighs, legs, waists and the abdominal regions of female patients, and in and around the bellies and waists of their male counterparts in light to heavy concentrations, depending on familial and racial traits. In male bodies, thick layering of fat takes place in the belly, breasts and the neck, and waist perimeter. Intra-abdominal obesity (excess visceral fat in the abdominal cavity) is a typical condition of males.

The process of vacuuming out and then transferring fat in other parts of human body is known as “Liposhaping” or “Fat Shaping Surgery”. This process relies exclusive on “Liposuction”, which is analogous with “suction of fat”. The gradual inclusion of fat injections in this process has broadened its curing capacities and coverage.

Liposuction is not a weight reduction surgery. Liposuction, also known as lipectomy or lipoplasty, is a procedure that improves the body’s contours and proportion by removing excess fat deposits to slim and reshape specific areas of the body.

INDICATIONS

 • Improves the body’s contours and proportion by removing localised and disproportional deposits of fat
 • Removes deposits of fat appearing in bulges that persist despite a healthy diet and exercise
 • Eliminates unappealing skin folds and helps with reshaping of fat deposits

FEATURE HIGHLIGHTS

 • The procedure requires general anaesthesia
 • The procedure takes 2 to 4 hours on average, depending on the nature and complexity of the procedure and area of treatment
 • The procedure requires an overnight stay at the hospital
 • The operation sites should be supported with corsets worn for about 2 to 4 post-operative weeks

BENEFITS

 • A much better-looking, nicer body and posture with beautified contour and relief in great deal from fat deposits at discomforting sites following surgery
 • All scars are applied as minimally as possible and such that they can be covered by your underwear
 • Scars will fade away after an average period of 9 to 12 months, although this varies depending on the quality of skin

Liposhaping is suitable for both ladies and gentlemen.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, liposhaping ameliyatlarında da ameliyattan üç hafta öncesinde sigarayı bırakmak gerekmektedir. Son bir haftada aspirin gibi kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durulmalıdır.Kullanılmaması gerekenler: • Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir) • Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q, C / E / K vitamini gibi maddeler içeren multi-vitamin hapları, • Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği içeren bitkisel ürünler • Tüm zayıflama ürünleri • Ameliyattan önceki 3 gün boyunca kabızlığa yol açabilecek gıdalardan kaçınılmalı, sebze yemekleri ve hazmı kolay besinler tüketilmelidir.
Ameliyat sonrası ödemin daha hızlı atılabilmesi için erken dönemde bol hareket edilmesi ve bol sıvı tüketilmesi gereklidir. Liposhaping yapılan alanlarda yoğun nemlendirici kullanılmalıdır. İşlemden iki hafta sonra cildi sıkılaştırmak amacı ile lenfatik sistemi harekete geçirmek için masaj önerilir. Bunlar nihai sonucu etkilemese de iyileşmeyi hızlandırırlar.
Liposhaping çok şişman hastalara yapılmaz. İdeal hasta normal kilosunda olup belli bölgelerde yağ birikimleri olan hastadır. Ancak daha kilolu hastalara da yapılabilir. Hastaların ameliyat öncesi kilo vermeleri istenen bir durumdur. Ancak bu kiloyu koruyamayacaklarsa ve ameliyattan sonra kilo alacaklarsa sonuçlar garanti edilemez.
Vücutta ergenlikten sonra yeni yağ hücresi oluşmaz. Bu nedenle Liposhaping sonuçları kalıcıdır. Hasta işlem sonrası kilo alırsa, uygulama yapılan bölge de diğer vücut bölgeleri gibi bir miktar kalınlaşır, ancak hiçbir zaman ameliyat öncesindeki gibi bir yığılma gerçekleşmez.
Liposhaping sonrası hastalar kilo alırlarsa vücutlarındaki başka bölgelerde yağlanma başlar. Örneğin hasta öncesinde hep basenlerinden ve belinden kilo alıyorsa ve bu bölgelere Liposhaping yapıldıysa, daha sonra kilo aldığında başka bölgeleri, örneğin sırtı, kolları ve bacakları kalınlaşır. Bu nedenle hastalara ameliyat öncesinde, kilolarına ömür boyu dikkat etmeleri gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır.
Liposhaping işleminin amacı hastayı zayıflatmak değildir. O nedenle litrelerce yağ almak gibi bir amaç da yoktur. Ortalama bir Liposhaping işleminde 2-4 litre yağ alınır. Bu miktar nadiren 5 litreyi geçer. Hastayı riske sokmadan alınabilecek en yüksek yağ miktarı, vücut ağırlığının yüzde 10’u kadardır.
spritefooter-hemen-ara spritefooter-whatsapp spritefooter-messengerspritefooter-harita