Türkçe | English
Türkçe Dil Seçeneğiİngilizce Dil Seçeneği
+90 (533) 416 44 79
+90 (533) 456 44 79
+90 (212) 234 44 02-03

Liposuction & Liposhaping

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Liposhaping Nedir?

Vücudumuzda iki tür yağ dokusu bulunur. Bunlardan biri deri altında yer alan ve kilo alıp verdikçe kalınlaşıp incelen yağ dokusudur. Bu doku, rejimle ve sporla inceltilebilir. İkinci yağ dokusu ise daha derinde yer alır, genetik olarak kodlanmıştır, rejimden ve spordan fazla etkilenmez. Bu yağ dokusu ailesel ve ırksal açıdan farklılıklar göstermekle birlikte, yağlanma kadınlarda sıklıkla kalçalar, bacaklar, basenler ve karın bölgesinde görülür, erkeklerde ise göbek ve belde gerçekleşir. Erkeklerde ise göbek ve bel çevresinde, memelerde, boyunda yağlanma olur. Erkeklerin tipik yağlanma şekillerinden birisi de karın içi yağlanmadır.

Vücuttaki yağ dokusunun vakum yardımı ile alınmasına ve gerekli bölgelere yağ aktarılmasına “Liposhaping” ya da “Yağ Şekillendirme Cerrahisi” adı verilir. İşlemin temeli “Liposuction” yani “yağ emme” işlemidir. Buna yağ enjeksiyonlarının da eklenmesi, işlemi daha kapsamlı hale getirmiştir.

Liposuction bir zayıflama ameliyatı değildir. Liposuction rejim ve spor ile inceltilemeyen bölgelerdeki depo yağ birikimlerini uzaklaştırmaya yönelik bir işlemdir.

ENDİKASYON

  • Vücudun orantısız yağ dağılımı olan bölgelerinin, uyumlu ve tüm vücutla orantılı bir şekle gelmesini sağlar
  • Rejim ve spor ile inceltilemeyen bölgelerde depolanan yağ birikimlerini uzaklaştırır
  • Deride hoş görünmeyen dalgalanmaları yok eder ve depo yağların şekillendirilmesini sağlar

ÖNEMLİ ÖZELLİKLER

  • Genel anestezi altında uygulanır
  • Ameliyat yapılacak işleme ve alana bağlı olarak ortalama 2 -4 saat sürer
  • Bir gece hastanede kalmanız gerekir
  • İşlem yerleri yaklaşık 2-4 hafta korse ile desteklenir

AVANTAJLAR

  • Ameliyat sonrasında rahatsızlık veren bölgelerdeki yağlarda azalma ve vücutta şekillenme
  • Yara izi minimumda iç çamaşırınızın altında kalacak şekildedir
  • Yara izleri cilt kalitesine göre değişkenlik gösterse de ortalama 9-12 ay sonra solar

Liposhaping hem kadınlar hem de erkekler için uygundur.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, liposhaping ameliyatlarında da ameliyattan üç hafta öncesinde sigarayı bırakmak gerekmektedir. Son bir haftada aspirin gibi kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durulmalıdır.Kullanılmaması gerekenler: • Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir) • Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q, C / E / K vitamini gibi maddeler içeren multi-vitamin hapları, • Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği içeren bitkisel ürünler • Tüm zayıflama ürünleri • Ameliyattan önceki 3 gün boyunca kabızlığa yol açabilecek gıdalardan kaçınılmalı, sebze yemekleri ve hazmı kolay besinler tüketilmelidir.
Ameliyat sonrası ödemin daha hızlı atılabilmesi için erken dönemde bol hareket edilmesi ve bol sıvı tüketilmesi gereklidir. Liposhaping yapılan alanlarda yoğun nemlendirici kullanılmalıdır. İşlemden iki hafta sonra cildi sıkılaştırmak amacı ile lenfatik sistemi harekete geçirmek için masaj önerilir. Bunlar nihai sonucu etkilemese de iyileşmeyi hızlandırırlar.
Liposhaping çok şişman hastalara yapılmaz. İdeal hasta normal kilosunda olup belli bölgelerde yağ birikimleri olan hastadır. Ancak daha kilolu hastalara da yapılabilir. Hastaların ameliyat öncesi kilo vermeleri istenen bir durumdur. Ancak bu kiloyu koruyamayacaklarsa ve ameliyattan sonra kilo alacaklarsa sonuçlar garanti edilemez.
Vücutta ergenlikten sonra yeni yağ hücresi oluşmaz. Bu nedenle Liposhaping sonuçları kalıcıdır. Hasta işlem sonrası kilo alırsa, uygulama yapılan bölge de diğer vücut bölgeleri gibi bir miktar kalınlaşır, ancak hiçbir zaman ameliyat öncesindeki gibi bir yığılma gerçekleşmez.
Liposhaping sonrası hastalar kilo alırlarsa vücutlarındaki başka bölgelerde yağlanma başlar. Örneğin hasta öncesinde hep basenlerinden ve belinden kilo alıyorsa ve bu bölgelere Liposhaping yapıldıysa, daha sonra kilo aldığında başka bölgeleri, örneğin sırtı, kolları ve bacakları kalınlaşır. Bu nedenle hastalara ameliyat öncesinde, kilolarına ömür boyu dikkat etmeleri gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır.
Liposhaping işleminin amacı hastayı zayıflatmak değildir. O nedenle litrelerce yağ almak gibi bir amaç da yoktur. Ortalama bir Liposhaping işleminde 2-4 litre yağ alınır. Bu miktar nadiren 5 litreyi geçer. Hastayı riske sokmadan alınabilecek en yüksek yağ miktarı, vücut ağırlığının yüzde 10’u kadardır.
spritefooter-hemen-ara spritefooter-whatsapp spritefooter-messengerspritefooter-harita