Türkçe | English
Türkçe Dil Seçeneğiİngilizce Dil Seçeneği
+90 (533) 416 44 79
+90 (533) 456 44 79
+90 (212) 234 44 02-03

Ellerimizin pH’ını Koruyalım

Cosmopolitan Türkiye – Nisan 2020

Yoğun şekilde mücadele ettiğimiz koronavirüs salgınından ötürü vaktimizi evimizde geçiriyor ve bu kapsamda el hijyeninin ne kadar önemli olduğunu biliyor ve ellerimizi sık sık su ve sabunla yıkıyoruz. Peki, ellerimiz bu süreçten nasıl etkileniyor?

El yıkama alışkanlığı bizi hastalıktan koruyor evet ama ellerimizin pH dengesini bunu bir takıntı haline dönüştürmemek de büyük önem taşıyor. Bu noktada cildimizin pH yani asit-baz dengesini korumak için dikkat etmemiz gereken birkaç önemli nokta var. Doğal olarak asidik yapıda cildimizin genel pH’ı 4.5-5.5 değerleri arasındadır. Cildimizin doğal fonksiyonlarına sağlıklı olarak devam edebilmesi için asidik kalması şart. Ellerimizi pH değeri 10-11 olan bir sabunla yıkadığımızda cilt pH’ını yükseltmiş oluruz ve bu da cilt bariyerinde ciddi hasara yol açar. Bu sebeple kullanacağımız sabunların da pH değerinin 7’nin altında olmasına dikkat edelim. nemli tutalım.

EGZAMAYA DİKKAT!

Koronovirüs’ten korunmak için sık sık kullandığımız kimyasal el dezenfektanları, kolonya ve ıslak mendil gibi ürünler ellerimizin kuruyup yıpranmasına neden oluyor. Ellerimizde oluşan kuruluğun ilerleyen aşamalarda egzamaya neden olabileceğine dikkat çeken Plastik Cerrah Op. Dr Evrim Uçkunkaya şöyle uyarıyor: “Sabun, deterjan gibi kimyasal maddeler ve suyla çok fazla temas halinde olduğumuz için ellerimiz kuruyor ve bu durum egzamayı tetikliyor. Kaşıntılı, sulu, kızarık yaralar şeklinde kendini gösteren egzamaya, dikkat etmeliyiz. Mümkün oldukça nemlendirici krem kullanım ve evimizde olan zeytinyağından faydalanalım.”

ZEYTİNYAĞLI EL MASKESİ TARİFİ

1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı şeker ile hasar gören ellere hızlı ve kolay bir çözüm sağlayabilirsiniz. Avucunuza şekeri alarak yavaş yavaş elinize zeytinyağını damlatmaya başlayın. Daha sonra aynı işlemi diğer el için de yapın. Ellerinize güzelce yaydıktan sonra iki elinizi de birleştirerek 1 dakika boyunca ovalamaya devam edin. Ellerinizin dış kısımları ve parmaklarınıza da uygulayabileceğiniz bu maske sayesinde elleriniz nemli ve rahat hissedecektir. Ilık su ile durulayarak temizleyin.

Kaynak:http://www.cosmopolitanturkiye.com/guzellik/2020/04/02/ellerimizin-phini-koruyalim

Bir cevap yazın

spritefooter-hemen-ara spritefooter-whatsapp spritefooter-messengerspritefooter-harita