Türkçe | English
+90 (533) 416 44 79
+90 (533) 456 44 79
+90 (212) 234 44 02-03

Dolgu

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Dolgu Tedavisi Nedir?

Dolgu tedavisi, yaşlanmayla birlikte ciltte oluşan kırışıklıkların gevşetilmesi, azaltılması ve yüzdeki çukurların doldurulması amacıyla uygulanan tedavi yöntemidir. Dolgu tedavisinde kullanılan dolgu maddelerinin tıbben hiçbir zararı yoktur.

Cilde dolgu maddelerinin enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen dolgu tedavisinde genellikle anesteziye ihtiyaç duyulmamakta ve tedavi ortalama 30 dakika civarında sürmektedir. Uzman hekimler tarafından yapılması gerekli olan dolgu tedavisinden kısa bir süre sonra hastalar normal yaşamlarına geri dönebilmektedir.

Gözaltı kırışıklıklarının, alın çizgilerinin ve dudak köşelerindeki kırışıklıkların giderilmesi amacıyla uygulanan dolgu tedavisi, dudakların daha dolgun bir görünüme kavuşması amacıyla da uygulanmaktadır. Tedavi esnasında hasta herhangi bir acı hissi hissetmez.

Dolgu tedavisi sonrasında tedavinin uygulandığı bölgede çok kısa süreli şişme ve kızarıklar görülebilmektedir. Dolgu tedavisi sonrasında hastaların en az iki gün süreyle güneş ışınlarından ve aşırı soğuktan ciltlerini muhafaza etmeleri gerekmektedir.

İnsan vücudunda yıpranma süreçleri sistemiktir ve bu insan vücudunun her bir hücre ve dokusunu etkiler. Cildimiz de bir istisna değil. Bunu takiben cilt incelip, elastikiyetini, sıkılığını ve nemini kaybeder ve bu da ciltte kırışıklıkları ve takiben bunların derinleşmesine yol açar.

Vücudumuzun genç ve güzel olmasını sağlayan yapı taşı kollajendir. Kollajen ne kadar çok

Vücudumuzda doğal olarak bulunan hyalüronik asit, suyu tutarak cildimizi nemlendirir, gerginliğini ve tazeliğini korumasını sağlar. Yaş ilerledikçe cildimizdeki hyaluronik asit miktarı gitgide azalır. Bunun sonucunda yüzde mimik kaslarının kasılması ile oluşan dinamik çizgilenmeler ve istirahat halinde de mevcut olan ince kırışıklıklar oluşur. Hyalüronik dolgu enjeksiyonları ile cildimizdeki kırışık ve çizgilenmeleri azaltmak ve su tutulumunu arttırarak cilde daha dolgun ve genç görünüm vermek mümkündür.

Sonuç olarak daha az dolgu maddesi materyali ile aynı hacim devam ettirilebilir. Dolgu maddesi tamamen erir ve dokuda artık bırakmadan emilir.

Hyaluronik asit insan vücudunda hücrelerin arasında yer alan bağ dokusunu oluşturan proteinlerden birisidir. Fayanslar arasında bulunan derz gibi düşünülebilir. Bu madde farklı yoğunlukta ve farklı kalıcılık sürelerinde üretilir ve tüketiciye sunulur.

 • Nazolabial çizgiler (burundan dudak yan taraflarına uzanan çizgiler) Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler
 • Dudak üstündeki mimik çizgiler (perioral çizgiler)
 • Derin sivilce ve yara izleri
 • Dudak dolgunlaştırma
 • Elmacık kemiği ve yanak
 • Dudak dolgusu; Zaman içinde dudaklar incelmeye, şeklini ve dolgunluğunu kaybetmeye başlar. Dudakları tekrar eski dolgunluğuna kavuşturmak için hyaluronik asit dolguları kullanılabilir.
 • Burun ve ağız çevresinde oluklar; Burun altından başlayarak dudak çevresine doğru genişleyen çizgi veya oluklar yağ dokusunun yön değiştirmesi nedeniyle ortaya çıkar ve hyaluronik asit dolgusu veya yağ dokusu ile doldurulabilir.
 • Yanaklar, şakaklar ve alt çene; Yağ dokusu azaldıkça bu bölgelerde sarkma ve incelme başlar. Yoğun hyaluronik asit dolgularla kolajen yapılandırdılar bu bölgelerde mükemmel sonuç verir.
 • Gözaltı torbaları ve çöküklüğü; Gözaltı torbası, burun köprüsünün altı ile alt göz kapağı hizasından başlar ve yanaklara doğru genişler. Hyaluronik asit ile tedavi edilebilir.
 • Daha dengeli bir çene; Yaşı ilerledikçe çenesi küçülür ve geri çekilir. Kısa süre kalıcı çözümler için çene hattına hyalüronik asit dolgusu yaparak kaybolan görüntüyü geri kazanırsınız. Dolgular çene kemiğinin ön ve arkasından enjekte edilerek, çene hattı yumuşatılabilir ve daha orantılı bir çene elde edilebilir. 18 aya kadar etkinliği olan hacimlendirici dolgularla yüz ovalinin belirginleşip. yüze çekici ifade veren ters üçgene sahip olunmasını sağlayabilir.
 • Kaşları kaldırır; Kaş bölgesi için Üst göz kapağını ya da düşük kaşları hyalüronik asit dolgu ile kaldırıla biliniyor. Kaş bölgenize dolgu enjekte edildiğinde kaşlarınız yukarı kalkar ve daha genç bir görünüm elde edersiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Dolgu olarak yağ enjeksiyonu yapılmışsa bu yağın ortalama yüzde 15-20’lik bir oranı, ömür boyu kalıcıdır. Uygulamada sıklıkla kullandığımız hyaluronik asit bazlı dolgular ise birkaç uygulamadan sonra oldukça kalıcı olur. Etkisi azaldığı fark edilirse rahatlıkla tekrarlanabilir.
İlk yaptırılan dolgu başarısız olmuşsa ikinci bir uygulamayla düzeltme yapılabilir.
Çok nadir olarak dolgu içindeki hyaluronik asit ve ürünlere karşı alerjik reaksiyon gelişebilir.
Yaklaşık 10 dakika süren ağrısız bir işlemdir. Şişme ve morarma olmaz.
Dudak dolgusu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle herhangi bir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Dolgu yapıldığı gün dudaklara parlatıcı ve ruj sürülmemelidir.
spritefooter-hemen-ara spritefooter-whatsapp spritefooter-messengerspritefooter-harita