• Türkçe
  • Türkçe
+90 (533) 416 44 79
+90 (533) 456 44 79
+90 (212) 234 44 02-03

Böcek ısırığı deyip geçmeyin!

Havaların ısınmasıyla rahatsızlık duyduğumuz konuların başında gelen sinek, böcek, kene ısırıkları ciddi cilt sorunları yaratabilir. Genellikle ciltte küçük kırmızı noktalarla başlayan bu şişlikler, bazen ağrılı ve kaşıntılı hale dönüşebiliyor. Sinek ısırıkları ya da böcek sokmaları birkaç saat veya gün içerisinde evde tedavi edilerek iyileştirilebilir. Bu ayki yazımda etkileri kişiden kişiye ve nüfuz ettiği bölgeden bölgeye farklılık gösteren sinek, böcek sokmalarına karşı yapılabilecek ilk müdahaleleri paylaşacağım.

Arı sokmalarında anaflaktik şoka dikkat!

Yaban arısı ve eşek arısı sokmalarında alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu gibi durumlarda soğukkanlı olmakta fayda var. Bazı vakalar, anaflaktik şok dediğimiz daha ciddi alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu durum solunum sorunları, baş dönmesi ve yüzde, ağızda şişmelerle yol çıkabilir. Böyle durumlarda acilen hastaneye gitmek gerekir.

Keneye anında müdahale şart!

Genelde fark edilmeyen ve ağrı hissedilmeyen böcek ısırmalarından biri olan kene vakalarının önemli enfeksiyonlarından biri Lyme hastalığıdır. Her kene ısırmasından Lyme hastalığı bulaşmaz, sadece daha önce başka hayvanlardan enfeksiyon almış kenelerden bulaşır. Kene hastalığı, bakteriyel bir enfeksiyondur ve insanlara enfekte olmuş kenelerden bulaşır. Görüldüğü anda müdahale edildiğinde bu hastalığı tedavi etmek daha kolaydır. Vücudunuza keneyi gördüğünüz zaman dikkatlice ciltten keneyi ayırmak gerekir. Keneyi gördüğünüzde keskin olmayan bir cımbızla yada kene ayıran özel aletlerle keneyi ve iğnesini çıkartmak ve bu bölgeyi dezenfekte etmek gerekir.

Evde ilk müdahaleler için öneriler:

· Böceğin iğnesi ya da dikeni hala ciltteyse hemen çıkartın.

· Bu bölgeyi hemen sabun ve soğuk su ile temizleyin.

· Isırılan bölgeyi; buz ya da soğuk su ile ıslatılmış bir tülbentle 10 dakika boyunca soğutun. Buz yanığı yaratmamak için buzu cildinize direkt temas ettirmeyin.

· Oluşan şişliği azaltmak için ısırılan bölgeyi kalp hizasından daha yüksekte tutun.

· Enfeksiyon riskini artırmamak ve yaymamak için bölgeyi kaşınmayın.

· Evde ilk müdahaleyi karbonat, sirke gibi ürünlerle yapmayın, eczacınız ağrı, kaşıntı ve şişlik için etkili ve doğru tedaviyi önerecektir.

· Ağrı, kaşıntı ve şişlik birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Eğer iyileşme sağlanamıyor ve kullandığınız ilaçlar etki etmiyorsa doktora başvurmalısınız.

Bu gibi durumlarda hastaneye başvurun!

· Sinek ısırığından sonra ısırık ya da sokma yeri iyileşmiyor ve kötüleşiyorsa,

· Isırık ağız, boğaz ya da gözünüze yakınsa ve ısırık bölgesinde 10 cm ya da daha fazla büyüklükte yayılan kızarıklık ve şişlik varsa,

· Bölgede enfeksiyon belirtileri oluşmaya başladıysa,

· Yaradan irin, akıntı geliyorsa ve şişlik ağrılı ve sıcaksa,

· Isırılan bölge eklemlere yakınsa ve şişlikten dolayı hareket kısıtlılığı başladıysa,

· Vücut sıcaklığı normalin üstünde ateş haliyle seyretmeye başladıysa,

· Lenf bezleri şişmeye başladıysa,

· Grip belirtileri ortaya çıktıysa,

· Nefes alırken zorlanma hissi ya da nefes alıp verirken hırıltı sesi geliyorsa,

· Yüzde, gırtlakta, boğazınızda şişlik varsa,

· Mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi ya da bayılma olduysa, beraberinde yutkunmada zorlanma ve bilinç kaybı oluştuysa hemen bir hastaneye başvurun!

“Metinde belirtilen işlemlerin uygulanması ve sonuçları her kişinin anatomisine, fizyonomisine ve yaşam kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Bahsedilen uygulamadan önce konunun uzmanı bir doktorla görüşülmesini öneririm.”

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya Sosyal medya hesapları

Facebook: drevrimuckunkaya

Instagram: @druckunkaya

YouTube: druckunkaya

Kaynak: http://www.pudra.com/saglikli-yasam/hastaliklar/bocek-isirigi-deyip-gecmeyin-29659.htm

Bir cevap yazın

spritefooter-hemen-ara spritefooter-whatsapp spritefooter-messengerspritefooter-harita