• Türkçe
  • Türkçe
+90 (533) 416 44 79
+90 (533) 456 44 79
+90 (212) 234 44 02-03

Aşırı Terlemenin Tedavisi Mümkün

Yazın kendini hissettirdiği bu günlerde aşırı terleme kişilerde önemli sorunlara neden olabiliyor. Aslında bir sağlık sorunu olan aşırı terleme zamanla psikolojik sıkıntılara da yol açabiliyor ve hasta kendini toplumdan soyutlamaya başlıyor. Bu ayki yazımda aşırı terleme yani Hiperhidroz hastalığının tedavi yöntemleri olan Botoks ve Küretaj uygulamalarını anlatacağım.

Sürekli çözümsüz koltuk altı terlemeleri yaşıyorsanız, elleriniz terlediği için insanlarla tokalaşmaktan çekiniyorsanız, koku sorunu yaşıyorsanız, gün içinde sıcak ve soğuk her ortamda terliyorsanız Hiperhidroz hastalığına sahip olabilirsiniz. Hiperhidroz; koltuk altı, baş bölgesi, ayaklar ve ellerde görülen bir sağlık sorunudur ve tedavi edilebilir.

Herkesin yaygın olarak karşılaştığı bir problem olan aşırı terleme hem sosyal hayatta hem de iş hayatında pek çok soruna yol açabiliyor. Kişi sosyal hayattan uzaklaşıyor, iletişimden kaçınıyor. Yoğun koltuk altı terlemeleri, kıyafette renk değişimi, ter kokusu, tokalaşmak istemeyecek kadar el içi terlemeleri, ayak terlemeleri ile ortaya çıkan ayakta koku problemi ve yoğun baş bölgesi terlemeleri en sık dile getirilen şikâyetler arasında yer alıyor.

Hiperhidroz, bölgedeki ter bezlerinin diğer ter bezlerine oranla daha fazla ter üretmesi nedeniyle yaşanan dermatolojik bir hastalıktır. Hayatı kabusa çevirebilen bu hastalığı günümüzde Botoks ve Küretaj uygulamaları ile çok kolay yöntemlerle tedavi edilebiliyoruz.

Botoks Uygulaması

Menapoz döneminde ve mevsim geçişlerinde vücudun hormonal ve ısı dengesini ayarlamak için adaptasyon döneminde artan terlemeyi kısa bir işlemle, ağrısız ve acısız olarak Botoks ile çözmek mümkün. Benim de en etkili çözüm olarak önerdiğim ve uyguladığım Botoks işlemi baş bölgesine 10 dakika, koltuk altlarına 15 dakika, eller ve ayaklara ise 15’er dakika uygulanır. Uygulanan bölgede herhangi bir kızarma, morarma, ağrı da olmadığı için kişi sosyal hayatına hemen kaldığı yerden devam edebilir. Uygulanan Botoks’un faydası, bir hafta ile 10 gün süre içerisinde kendini gösterir. Botoks kısa süreli bir uygulamadır. Maksimum 10 gün sonra sonuç alınır. 8 ay ile 1 sene arasında kalıcılık gösteren tedaviyi sonrasında tekrarlamak gerekir. Uygulama, her mevsimde her zaman yaptırılabilir. 18 yaşını doldurmuş kadın, erkek herkes için uygun bir yöntemdir.

Aşırı terlemenin en doğru çözümü olan Botoks tedavisinde uygulanan enjeksiyonların herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak elde ve ayakta sinirler çok yüzeydedir, yanlış yapılan uygulamalarda sinir hasarları olabilir. Bu ortadan kaldırılabilir bir sorundur ama yine de istenen bir durum olmadığı için doğru doktor seçimi ve bilinen güvenilen kliniklerde bu uygulamaların yapılması önemlidir. Koltuk altı, baş bölgesi, el ve ayak bölgesine yapılan Botoks uygulaması o bölgelerdeki terlemenin yok edilmesi, herhangi bir sağlık sorununa neden olmamaktadır.

Ayrıca, bir bölgedeki terlemenin Botoks ile yok edilmesi, başka bir bölgede terleme artışına sebep olmaz. Yani koltuk altınıza Botoks yapılınca el ya da ayaklarınızda terlemede artış olmaz.

Küretaj Yöntemi

Aşırı terleme problemi için bir diğer çözüm ise cerrahi bir işlem olan Küretaj uygulamasıdır. Bu yöntemle koltuk altlarında yer alan ter bezlerini temizlemek mümkündür. Genel anestezi ile koltuk altına yaptığımız küçük bir kesi ile ter bezlerini alıyoruz. Bu işlemde koltuk altındaki yoğun lenfatik sistem çok çabuk etkilenebildiği için hasta aşırı ödem gibi sorunlarla karşılaşabiliyor. Oluşan şişlik ve morluklar nedeniyle kişi sosyal hayata hemen karışamıyor. Hasta, üç günlük dinlenme sürecinin sonunda sosyal hayatına geri dönebiliyor.

Küretaj yöntemi ameliyathane ortamında olduğu için pandemi döneminde ne biz hekimlerin ne de hastalarımızın tercih ettiği bir operasyon oluyor. Özellikle pandemi döneminde hastalarımızın çok daha kolay ve hızlı bir şekilde muayenehanede yaptırabilecekleri uygulama olan Botoks’u öneriyorum.

“Metinde belirtilen işlemlerin uygulanması ve sonuçları her kişinin anatomisine, fizyonomisine ve yaşam kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Bahsedilen uygulamadan önce konunun uzmanı bir doktorla görüşülmesini öneririm.”

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya Sosyal medya hesapları

Facebook: drevrimuckunkaya

Instagram: @druckunkaya

YouTube: druckunkaya

 

Bir cevap yazın

spritefooter-hemen-ara spritefooter-whatsapp spritefooter-messengerspritefooter-harita