Türkçe | English
Türkçe Dil Seçeneğiİngilizce Dil Seçeneği
+90 (533) 416 44 79
+90 (533) 456 44 79
+90 (212) 234 44 02-03

Leke sandığınız şey kanser olabilir

Sanayinin hızlı gelişmesine bağlı olarak sera gazındaki yükseliş ve ozon tabakasının giderek tahrip olması, cilt kanseri vakalarının sayısını artırıyor. Günümüzde kanser vakalarının neredeyse yarısı cilt kanseri… Cilt kanserinde erken tanı, tüm kanser türlerinde olduğu gibi tedavi sürecinde büyük önem taşır. Ciltte oluşan kitle ve çukurluklar kansere işaret edebilir. İşaretleri iyi takip etmek gerekir. Leke sandığınız şey, kanser olabilir. 

Tedaviye başlamadan önce şüpheli dokunun yapısının iyi analiz edilmesi gerekir. Gerekli tedaviye başlanmadan önce şüphe uyandıran dokuya biyopsi yapılması ve çıkarılan cilt dokusunun patolojik değerlendirmesinin yapılması gerekir. Tümörün hudutları, dokunun yerleştiği bölge ve çıkarılacak dokunun yapısına göre hangi çeşit cerrahi yöntemin uygulanacağı belirlenir. Tümörün çıkarılmasından sonra meydana gelen cilt boşluğu, estetik teknikleriyle kapatılabilir ve sağlıklı bir cilt estetiği sağlanabilir. Bu tür oluşumlar, 2-4 haftada iyileşmiyor, kanama ya da ağrı yapıyorsa mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir. Güneşin zararlı ışınları nedeniyle oluşan lekelenmeler, ilerleyen aşamalarda cilt kanserine neden olabilir, bunu göz ardı etmeyin.

Güneşin zararlı ışınları cilt kanserinde büyük etken

Güneşin zararlı ışınları nedeniyle oluşan lekelenmeleri ilerleyen aşamalarda cilt kanserine neden olabilir. Saçlı deri, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar ve eller ve kadınlarda bacaklar dâhil olmak üzere cildin güneşe maruz kalan bölgeleri, cilt kanseri için potansiyeldir. El ayası, el ve ayak tırnaklarının altı ve genital bölge gibi gün ışığını nadiren gören alanlarda da oluşabilir. Bu tür lekelere geçit vermemek için güneşin zararlı ışınlarından korunmak çok önemli! Özellikle ultraviyole A ve B içerikli olan, yüksek koruma faktörüne sahip kremler kullanmak gerek.

Cilt kanserinin belirtileri nelerdir?

  • Beyaz ve pembe renkli küçük bir kitle şeklinde,
  • Yüzeyi düzgün, parlak veya çukur şeklinde,
  • Kuru, pullu, kırmızı bir nokta şeklinde,
  • Kabuklu, kırmızı, yumru şeklinde,
  • Kabuklu yan yana küçük kitleler şeklinde,
  • Bir yara izine benzeyen beyaz bir yama şeklinde olabilirler.

En sık görülen cilt kanseri türü bazal hücreli cilt kanseridir. Gelişimi diğer türlere göre daha yavaş olan bu kanser türü, cilt geneline yayılmaz ve hayati tehlikesi yoktur. Cilt üzerinde soluk kırmızı renkte, kuru ve pullu kabartılar olarak kendini gösterir. Çoğunlukla cildin güneşe maruz kaldığı bölgelerde görülür ve büyümeye başlar. Zamanla ülserleşebilir ve tamamen iyileşmeleri mümkün olmayabilir.

Bir diğer cilt kanseri türü olan skuamöz hücreli cilt kanseri lenf bezleri ve iç organlara hızlı yayılır ve tedavinin hemen başlatılması gerekir. Skuamöz hücreli cilt kanseri, kendini cilt üzerindeki sertleşmiş, kırmızı ve kolay kanayan lekelerle belli eder. Lekeler kuru olabilir ve ülserleşebilir. Çoğunlukla 50 yaş üzerindekilerde görülür. Tedavi edilemezse ölümle sonuçlanabilir.

Üçüncü ve en tehlikeli cilt kanseri türü ise Melanom’dur. Bu kanser türü erken teşhis edilemediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Melonom, diğer cilt kanseri türlerine oranla nadir olarak görülür. Erken teşhisle tam tedavi edilebilir. Cilt yüzeyinde yeni bir leke veya mevcut bir lekenin şeklinin, renginin ve büyüklüğünün değişmesi olarak kendini gösterir. Renkli gözlü ve açık tenli insanlarda görülme oranı daha yüksektir.

spritefooter-hemen-ara spritefooter-whatsapp spritefooter-messengerspritefooter-harita