İletişim : 0212 234 44 02-03 - 0533 456 44 79

Mükemmel Bir Vücut Hayal Değil

 kelebek001

kelebek-evrim01Son yıllarda çok sık duyduğumuz mide küçültme ameliyatları sonrası hastalar hızla kilo veriyor, bu da derinin sarkmasına neden oluyor. Sorundan kurtulmanın yoluysa postbariyatrik cerrahi…

Ameliyatın detaylarını Estetik, Plastik ve Rekonstüktrif Cerrah Op.Dr. Evrim Uçkunkaya ‘ya sorduk.

Post bariyatrik cerrahinin tanımı tam olarak nedir ?
Aşırı kilolu kişiler , bariyatrik cerrahi sonrası hem çabuk hem de fazla kilo veriyor. Kilo verirken hormonlar, vitaminler, minareller olmak üzere tüm metabolizma düşüşe geçiyor. Bu düşüş direct olarak ‘’ deri ‘’ yi de etkiliyor. Tüm yapı taşlarının dengesi bozulduğundan, ciltte esnemeye bağlı kuruluk ve sarkma meydana geliyor. Hasta kilo verirken diyabetten ve kilonun getirdiği pek çok hastalıktan kurtulsa da derinin sarkmasından kurtalamıyor. Maalesef bu durumdan yapılabilecek tek şey, fazlalıkların kesilip alınması.

Kozmatik yöntemler işe yarıyor mu ?
Çoğu cilt tipi ,derinin 10- 15 kiloya kadar gerilmesini tolore ediyor. Aynen hamilelikte olduğu gibi… Ancak mide küçültme ameliyatı sonrası meydana gelen hızlı kilo vermeyle birlikte cilt nem, gerginlik ve parklığının yanı sıra kalitesinide kaybettiğinden , krem, cilt bakımı ,spor, non-invaziv cihazlar dahi yüzde 100 toparlanma sağlayamıyor. Ve post bariyatrik cerrahi, oluşan sarkmayı toparlamak üzere o noktoda devreye giriyor.

Bir anlamda  360 derecelik bir operasyon mu bu yani ?
Doğru… Popo ,bel, karın ,arka ve ön genital bölgenin de dahi olduğu bir tüm vücut germe ameliyatı. Ancak ilk ameliyata kollar, bacaklar, meme ve sırt bölgesini dahil etmiyoruz. Çünkü hastalarımı uzun sureli narkozdan, uzun ameliyat sürelerinden ve en ön önemlisi uzun süren nekahat döneminden sakınmak için ameliyatları ayrı seanslarda yapmayı tercih ediyorum.

Kaç aşamada toparlanıyor tüm vücut ?
Bunun bir kuralı yok. Ameliyatın sırasını hastanın isteklerini, yaşam şeklini göz önünde bulundurarak planlıyoruz.

Ameliyat sonrası hastaların dikkat etmesi gereken kurallar var mı  ?
6-8 hafta arası korse takmak şart. Ayrıca sauna, hamam ,masaj gibi uygulamalar ile spor ve esneme hareketleri de yasak.

Follow by Email
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
LinkedIn
INSTAGRAM