İletişim : 0212 234 44 02-03 - 0533 456 44 79

Yılbaşı İçin 1 Günlüğüne Memelerini Büyütüyorlar!

  

Son günlerde özellikle Amerika’da sayısı hızla artan; ancak doktorlar arasında tartışma konusu da olan “24 saatlik meme büyütme” yine gündemde! Nedeni ise, yılbaşı…

Son günlerde özellikle Amerika’da sayısı hızla artan; ancak doktorlar arasında tartışma konusu da olan “24 saatlik meme büyütme” yine gündemde! Nedeni ise, yılbaşı…
“Flash Breast Augmentation” yani “Hızlı Meme Büyütme” olarak bilinen ve düğün, mezuniyet gibi günlere özel kadınların tercih ettiği bu uygulama henüz Türkiye’de yok. Ancak, bu yükselen trendi öğrenen hanımlar doktorların kapısını çalmaya başladı bile. Bu uygulamanın hastalarca tercih edilmeye başlanması, estetik çevrelerinde çok da olumlu karşılanmıyor. Almanya başta olmak üzere, dünyanın çeşitli ülkelerinde estetik, plastik ameliyatlar gerçekleştirmiş olan Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, bu yeni furya ile ilgili soruları yanıtladı.

24 saatlik meme büyütme operasyonu nedir? Hangi işlemler yapılıyor?

Bu teknikte bütünüyle olmasa da implantla meme büyütülüyor, hastaya işlemden sonra bu hissi verebilecek bir yöntem uygulanıyor; ama enjekte edilen sıvının şekli, ağırlığı ve dokusu asla kalıcı bir meme implantının verdiği doğal meme dokusu havasını vermiyor. En önemlisi de bu sadece 24 saatlik bir uygulama; çünkü enjekte edilen sıvı 18. saaten sonra böbrekler yoluyla atılıyor.

İşlem, lokal anestezi altında ve bazı durumlarda hastalara hafif bir sedasyon vererek yapılıyor. Meme dokusunun içine serum fizyolojik sıvısı (tuzlu su) enjekte edilerek memelerin büyütülmesi esasına dayanıyor. Hastalar sonrasında taburcu edilip günlük hayatlarına ve aktivitelerine geri dönebiliyorlar.

Ne gibi komplikasyonları var, sağlığa zararlı mıdır?

Öncelikle bilmek gerekir ki bu teknik herkese uygulanamıyor. Serum fizyolojik enjeksiyonu ile bir memenin büyütülebilmesi için mevcut meme derisinin genişlemeye uygun olması gerekir. Genellikle doğum yapmış kadınlarda, kilo vermiş ya da zaten belli bir miktar meme dokusu olan kadınlarda yöntem işe yarayabilir. Ancak özellikle meme dokusunun hemen hiç olmadığı ve göğüs derisinin gergin olduğu genç kızlarda meme dokusunun serum enjeksiyonuyla şişirilebilmesi mümkün değildir. Bu teknikle memeleri büyütebilmek için öncelikle memelerin çok sarkık olmaması gerekiyor. Sıvı enjeksiyonuyla dolgunluk sağlanabilir; ama bu kesinlikle bir dikleştirme sağlanmaz.

Sonuçta işlem bir iğneye; yani yabancı bir cisim ile birçok kere memeye dışarıdan müdahale edilerek uygulanıyor, dolayısıyla iğnenin girdiği yerlerde bir kızarıklık oluyor. Yapılan enjeksiyonla meme ve dekolte bölgesi şişiriliyor ve dolgun bir görünüm elde ediliyor. Düşünün ki bir balonu şişiriyorsunuz, gergin ve parlak; peki havası çıkıp söndüğünde ne oluyor? Buruşuk, mat ve yumuşak bir plastik kalıyor elinizde. Aynı mantıkla yaklaşırsanız memeyi şişirdiniz ve sonra etkisi geçti ve indi. Bir kere cildin eski gerginliği yavaş yavaş kayboluyor ve sarkma oluyor. Tabiî bir de ne kadar şişirdiğinize ve ne sıklıkta uygulanduğına bağlı olarak, deri de aynen doğum sonrasında olabileceği gibi çatlaklar da oluşabilir.

Bir diğer detay da bu işlemin çok sık uygulanmaması gerektiği. 3-4 gün üst üste aynı işlemi uygulamak ne kadar doğru olur, o kadar sıvının vücuttan atılması metabolik dengeyi bozmaz mı? Bunlar tartışmalı sorular… Bu işlem hamilelerde ve böbrek bozukluğu yaşayan kadınlarda kesinlikle uygulanmamalıdır.

Burada en büyük risk yabancı bir cisim ile memeye dışarıdan müdahale edildiği için süt bezlerinde olabilecek bakteriyel enfeksiyon, daha sonraki evrede kist oluşumu ya da uzman kişi tarafından yapılmaması durumunda bir kanama olmasıdır. O kanamanın öbek olup yani sertleşip dağılmayıp ileride yapılan bir mamografi de tümor yapısıymış gibi görünebilmesi sonucu oluşabilir. Bu da 24 saatlik dolgun bir memeye sahip olmak için riske alınacak durumlar değil.

Serum fizyolojik enjeksiyonu ile memelerin şişirilmesinin sonuçları açısından çok yeni bir girişim olduğu için herhangi bir bilimsel kanıt mevcut değil. Dolayısıyla memeye serum fizyolojik enjeksiyonunun ileride herhangi bir sağlık sorunu yaratması olası gözükmese de zararlı olmadığına dair şu an için bilimsel bir ispat yoktur.

Hangi yaş aralığındaki kadınlar, ne gibi durumlarda tercih ediyor?

Yaş aralığı 25-50 diyebiliriz. Genç kızlar bir davete, mezuniyet gibi partilere katılıcekken gelin adayları düğünleri için yaptırıyor. Eşlerine evlilik, ilişki yıldönümü sürprizi için yaptıran dahi var.

Amerika ve Avrupa’da yaygın olduğunu görüyoruz, Türkiye’de durum ne?

Türkiye’de henüz çok bilinen, duyulmuş ya da sık uygulaması yapılmış bir teknik değil. Ancak, bazı hastaların dünyadaki uygulamaları örnek göstererek talepte bulunduğunu duyuyoruz.

Kaynak : http://www.gazetevatan.com/yilbasi-icin-1-gunlugune-memelerini-buyutuyorlar–712374-saglik/

Follow by Email
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
LinkedIn
INSTAGRAM