İletişim : 0212 234 44 02-03 - 0533 456 44 79

Yaz Gelmeden Güzelleşin !

  

Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Evrim Uçunkaya önerdi;

Yaz mevsimi yaklaşıyor, deniz ve güneşi güzel bir vücutla karşılamak isteyenler ise muhtelif yöntemlere başvuruyor. Estetik cerrahi de bunlardan biri. Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Evrim Uçunkaya, estetik operasyonlara başvurmadan evvel bilinmesi gerekenleri anlattı.

“KİMYASAL PEELING İÇİN YAZI BEKLEMEYİN”

Bir önceki yazdan kalan bütün lekelerden, UV ışınlarının fena etkilerinden, hatta sivilce lekelerinden kışın güneş yokken kurtulmak gerektiğini belirten Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, “Cildinizi UV ışığının etkilerinden, yel ve tuzun dövme etkisi gibi cildin altına işleyerek yarattığı lekelenmelerden arınmak ve bir sonraki sezona lekesiz ve daha canlı bir ciltle girmek için peeing yapılmalı. Botox, dolgu, fibrocell ve mezoterapi gibi cildin alt katmanına etkisi olduğu için bu uygulamaların sezonu yoktur. Sadece uygulandığı gün güneşe çıkmamak yeterlidir. Ancak yaza daha dinç ve sağlıklı bir ciltle girmek için bu uygulamaların da mayıs ayı ortalarında yapılması daha iyidir” dedi.

FORMA GİRMEK İÇİN BİLMENİZ GEREKEN 12 EGZERSİZ

“AMELİYATIN SEZONU YOKTUR ANCAK…”

Estetik amaçlı olsun ya da olmasın, ameliyatın sezonu olmadığını söyleyen Op. Dr. Uçkunkaya, ameliyat zamanının kişinin hayat tarzına bağlı olduğunu belirtti: “Dünyada hem çok iyi cerrahların bulunduğu hem de hastaların sezon dinlemeden ameliyat oldukları memleket, Brezilya’da plastik cerrahi ameliyatları sezon tanımadan yapılıyor. Yani aslında ameliyatın ne vakit yaptırılacağı, kişinin nasıl bir yaşam tarzı olduğuna bağlı olarak değişir. Bizse çoğunlukla yazları Ege ve Akdeniz’de geçiren bir toplumuz. Dolayısıyla hastalarımız daha çok, denize girip giremeyeceği konusunda endişeli oluyor.”

GENÇLEŞMEDE ‘DOĞAL’ YENİLİKLER

Op. Dr. Uçkunkaya, vücutta yapılan her ameliyattan sonra 4-6 hafta ağır aktiviteden, yaz döneminde ise yüzme ve su sporlarından ırak durmak gerektiğinin altını çizerek, “Ameliyat olduğunuzu varsayalım; 4-6 hafta yüzmüyorsunuz ancak ameliyattan 3 hafta sonra ağır aktiviteler olmadan, denize girip çıkmanız serbest. Ayrıca ameliyatlarda konulan plasterler su geçirmez, aynı plasterlerle haftalarca duş da alıyorsunuz. Bunun haricinde, yara izlerimiz mayomuzun altında oldugu sürece de problem yok. Yara yerleri duygulu doku olduğu için her vakit cildin geri kalanı ile karşılaştırıldığında kızarmaya, şişmeye ve güneş/solaryum gibi UV ısınlarından renginde koyulaşmaya daha meyillidir” şeklinde konuştu.

ESTETİK SONRASI ŞAŞIRTAN DEĞİŞİM

“MAYIS SONUNDA İŞLEMLER BİTMELİ”

Genellikle bütün gövde ameliyatlarından sonra 4-6 hafta korse giyilmesi gerektiğini bildiren Op. Dr. Uçkunkaya, “İşte aslında temel sıkıntılardan biri burada başlıyor. Bu korseleri çıkartmamanız gerekiyor. Bu şekilde sahili ve denizi unutabilirsiniz. Ayrıca yapılan ameliyatın türüne bağlı olarak hareketlerde de kısıtlılık laf konusu olabilir. Yüz ya da göz ameliyatı olduğunuzu varsayalım, gene büyük bir problem karşınızda: Güneş! Güneş ışığına karşı daha duygulu ve duyarlı olmalısınız. Güneş gözlüklerine ihtiyacınız mevcut. İkinci büyük problem da sıcak! Sıcak bütün dokularda ödeme neden oluyor, nyani gövde su tutuyor ve şişiyor. Ameliyattan sonra bizlerin isteği, ilk hafta kesintisiz buz ve soğuk hava… Böylece, bütün dokularda oluşan şişlikler iner, ödem gider, dokular rahatlar ve gerginlik hissi azalır” dedi.

Op. Dr. Uçkunkaya, ameliyat sonrası dönemi rahat bir şekilde geçirdikten sonra yaza kısıtlamalar olmadan girmek için çehre ya da gövde ameliyatlarının en geç mayıs sonuna kadar bitirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak : http://www.aktifmedya.com/saglik/yaz-gelmeden-guzellesin-h453570.html

Follow by Email
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
LinkedIn
INSTAGRAM