İletişim : 0212 234 44 02-03 - 0533 456 44 79

Yanık izleri tarihe mi karışıyor ?

  

Haşlanma yanığı, alev yanığı, elektrik yanığı, kimyasal yanıklar ve radyasyon yanıklaro… Görünmez kazalar, anlık küçük dikkatsizlikler bazen büyük sağlık hasarlarına yol açabiliyor.

Yanmak, her insanın kabusu… İleri derecede oluşan yanık izleri için, ameliyat ve diğer operatif işlemlerin yanı sıra, ameliyat gerektirmeden yapılan alternatif tedavi yöntemleri de son dönemde çok konuşulan bir konu. Çoğu kişi, bu tür tedavi yollarının varlığını bilmediği için, ameliyat korkusu sebebiyle izleri ile yaşıyor. Ancak, özellikle çok derin yanıklara maruz kalmamış ve iz oluşsun istemiyor iseniz, kök hücre yöntemi ile tedavi yolunu tercih edebilirsiniz.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NEDİR VE YANIK İZLERİNİ YOK ETMEDE NASIL KULLANILIYOR?

İnsan bedenini oluşturan yapıların ve organların köken aldığı ana hücrelere kök hücre diyoruz. Yapılan çalışmalar yaralanma sonrası derinin normalde içerisinde bulunması gereken hücresel yapıtaşlarını (kollajen-hyalüronik asit-gag) yitirmiş olduğunu ve bunların iyileştirici etkisinin ortadan kalktığını gösteriyor. Kök hücre tedavisi ve yağ transferi tedavileri ile izin yumuşatılması ve kök hücreler sayesinde estetik olarak daha iyi görünmesi sağlanıyor. Zira üst deri yanık izlerinden temizlense bile alttaki tabakanın sorunlarından dolayı deformasyonlar farkedilebiliyor. Deri altına yönelik olan bu ek tedaviler sayesinde burada yer alan sorunlar da gideriliyor ve hastanın estetik açıdan yaşadığı sorunların önüne geçiliyor.

TEDAVİ SÜRECİ NASIL İLERLİYOR?

Bilindiği üzere yağ hücreleri içerisinde de yoğun olarak kök hücreler yer alır. Kişinin kendisinden alınan yağ hücreleri özel olarak ayrıştırılır, yine kişinin kanından hazırlanan ve büyüme hormonlarını içeren kısım bu yağ hücrelerine ilave edilerek mevcut kök hücre aktivitesi mümkün olan en üst seviyelere taşınır. Daha sonra özel iğneler yardımı ile hasarlı deri altına enjekte edilir. Bu işlem sonrası deride gözle görülür iyileşmeler ortaya çıkar ancak kalıcılık ve devamlılık için ek seanslar gerekir.

TEDAVİ HANGİ BÖLGELERE UYGULANABİLİYOR?

Sadece düz bölgelerde değil, parmaklar, eller, göğüs ve meme çevresi gibi hassas noktalarda da uygulanabilen estetik operasyonlar neticesinde çok büyük ilerlemeler yaşayabilirsiniz. Ayrıca saç ve sakal-bıyık ekimi gibi yöntemler yanıkların sonucunda bu tüylerinizi kaybettiyseniz yeniden geri dönmelerini sağlamakta işe yarar araçlar haline geliyorlar.

ÖZELLİKLE ORTA YAŞ VE SONRASI İÇİN ALTERNATİF BİR YÖNTEM DİYEBİLİR MİYİZ?

Evet. Çünkü çocuklar ve gençler, bulundurdukları genç hücreler sayesinde, yaralandıklarında çoğu zaman hızlı iyileşir. Ancak, ileri yaşlarda kök hücreler hem yaşlandığı hem de sayıca azaldığı için iyileşmelerde gecikmeler olur. Her dokuda az çok kök hücre bulunur. O dokudaki oluşan hasarı kendi kök hücresi tamir edecektir. Dolayısıyla, özellikle orta yaş ve sonrası için alternatif bir yöntem diyebiliriz.

KÖK HÜCRE BAŞKA TEDAVİLERDE DE KULLANILIYOR MU?

Evet, özellikle doku erimeleri ve kırışıklık tedavisi amacıyla kullanılıyor. Yağ hücre enjeksiyonlarının kök hücre vazifesi görerek sağladığı iyileştirici etki ile yüz yaşlanmasına bağlı doku erimeleri ve kırışıklılar onarılıyor. Hazır dolgu maddelerine oranla, kişinin kendi bedeninden alınan bir doku ile estetik uygulamalar yapması, son zamanlardaki en güncel tedavi seçeneği diyebiliriz.

Kaynak : http://www.ajanshaber.com/yanik-izleri-tarihe-mi-karisiyor-iste-merak-ettiginiz-tum-cevaplar%E2%80%A6-haberi/169124

Follow by Email
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
LinkedIn
INSTAGRAM