İletişim : 0212 234 44 02-03 - 0533 456 44 79

Çözümsüz sanılan yanık izlerine kökten çözüm !

  

Amansız hastalıkların tedavi umudu olan kök hücre ağır yanık vakalarında deriyi eski haline döndürmek için de kullanılıyor. Uzmanlar kök hücre nakli ve yağ transferiyle ciltteki hasarı gideriyor.

Bazı kanser türleri ile kimi nörolojik hasarlarda yüz güldüren sonuçlar yaratan kök hücre tedavileri, estetik cerrahide de son yılların en çok kullanılan tekniklerinden biri haline geldi. Estetik cerrahide yaşlanmaya bağlı doku erimeleri ve kırışıklık tedavisi amacıyla kullanılan kök hücre, yanık izlerinde de mucizeler yaratabiliyor. İleri derecede yanık izleri için, ameliyat ve diğer girişimsel yöntemlerin yerini yavaş yavaş kök hücre tedavileri almaya başladı.  Estetik Plastik ve Rekonstüktrif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, yaralanma sonrası derinin hücresel yapıtaşlarını yitirdiğini söyleyerek “Bunların iyileştirici etkisi de ortadan kalkıyor. Kök hücre tedavisi ve yağ transferi ile izlerin yumuşatılması ve kök hücreler sayesinde derinin estetik olarak daha iyi görünmesi sağlanıyor. Zira üst deri yanık izlerinden temizlense bile alttaki tabakanın sorunlarından dolayı deformasyonlar farkedilebiliyor. Deri altına yönelik olan bu ek tedaviler sayesinde burada yer alan sorunlar da gideriliyor ve hastanın estetik açıdan yaşadığı sorunların önüne geçiliyor” diyor.


Hassas bölgelerde de etkili

Kök hücreler en çok yağ hücreleri içinde yoğun olarak bulunuyor. Estetik cerrahideki kök hücre tedavisinde kişinin kendisinden alınan yağ hücreleri özel olarak ayrıştırılıyor, yine kişinin kanından hazırlanan ve büyüme hormonlarını içeren kısım bu yağ hücrelerine ilave edilerek mevcut kök hücre aktivitesi mümkün olan en üst seviyelere taşınıyor. Daha sonra bu ‘karışım’ özel iğneler yardımıyla hasarlı deri altına enjekte ediliyor. Bu işlem sonrası deride gözle görülür iyileşmeler ortaya çıkıyor. Dr. Uçkunkaya, bu yöntemin sadece düz bölgelerde değil, parmaklar, eller, göğüs ve meme çevresi gibi hassas noktalarda da uygulanabildiğini vurgulayarak “Ayrıca saç, sakal bıyık gibi tüylü bölgelerdeki kayıplarda geri dönüş de sağlanabiliyor. Yanık izlerinde kök hücre tedavileri özellikle orta yaş ve sonrası için alternatif bir yöntem. Çünkü çocuklar ve gençler, genç hücreleri sayesinde yaralandıklarında çoğu zaman hızlı iyileşiyor. Ancak, ileri yaşlarda kök hücreler hem yaşlandığı hem de sayıca azaldığı için iyileşmelerde gecikmeler oluyor” diye konuşuyor.

Yazı : http://haber.star.com.tr/saglik/yanik-izlerine-kokten-cozum/haber-987170

Follow by Email
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
LinkedIn
INSTAGRAM