İletişim : 0212 234 44 02-03 - 0533 456 44 79

Çocuklarda yanığa nasıl müdahale etmeli?

  

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, yeni yılda yoğun ilgi görecek estetik trendlerini, haberturk.com okurları için değerlendirdi:

Her çocuk, yanığı tatmıştır. Kimini ufak tefek izlerle hatırladıkça gülüyoruz, lakin derin yaralar daha travmatik olaylara sebebiyet verebiliyor. Ele dökülen kaynar su, parmakların yapışıp yüzgeç şeklini almasına, kafa derisinin yanması kelliğe neden olabiliyor. Yanık durumunda nasıl müdahale edilmeli?

Hemen hepimizin geçmişinde bir çaydanlık hadisesi zuhur etmiştir, hani etrafında manasızca dört döndüğümüz sonu acı yanık oyun. Yahut sobaya tükürme yarışı mesela… Bu yanıkların izlerini bir ömür taşıyanlar var. Ufak tefek olanlara çocukluk hatırası diye bakıyoruz da, ya çok daha büyük ve travmatik olanları? Yanık nedeniyle göz kapağı gerilip kapanmayandan tutun da saç derisinin hasarı sonucu kafasının bir bölümü kel kalanlar bile var. Bunların verdiği tek hasar estetik ya da fizyolojik değil. En sık çocuklukta meydana gelen yanıklar psikolojiyi de olumsuz etkiliyor. Çocuklarda yanığa ilk anda nasıl müdahale edilmeli? Diş macunu ya da yoğurt sürme gibi uygulamalar gerçekten yararlı mı? Cevaplarını Opr. Dr. Evrim Uçkunkaya’dan dinledik.

Su ısıtıcıları ve çaydanlık başlıca fail

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her yıl 7 bine yakın çocuk, yanık tedavisine başvuruyor. Bunların yüzde 80’i su ısıtıcılar ve çaydanlıklar yüzünden yanıklara maruz kalıyor. Ütü, sobayla temas, ev yangınları sonucu oluşan alev yanıkları ve elektrik çarpması da yanığın diğer faillerinden. Her gün onlarca çocuk kaynar su ve alev yanıkları gibi çeşitli nedenlerle hastanelere taşınıyor. Ancak ilk müdahale de çok önemli. Haşlanma yanığı, alev yanığı, elektrik yanığı, kimyasal ve radyasyon yanıkları gibi birçok sebepler ile karşımıza çıkan bu tablo, kalıcı hasarlar bırakabiliyor zira. Çocuklarda yanıklar en fazla sıcak cisimlerin cilde temasıyla yaşanıyor ve cildi yakan etkenin sıcaklığı ile temas süresi, oluşan yanığın ciddiyetini belirliyor. Sıkça yaşanan ev kazaları ciddi yaralara neden olabiliyor.

Kaynar su, elinden etti

Yanık sadece görünüşü bozmakla kalmıyor, organların da fonksiyonunu bozuyor. “Örneğin elde yanığın deride bıraktığı izin yanında elin açılıp kapanması, kavrayabilme kabiliyeti gibi fonksiyonları da bozulabilir. Çene altında, boyunda oluşan yanık alt çeneyi aşağı çekerek kişinin ağzını kapatmasına engel olabilir.

Bu yüzden yanık tedavisi, plastik cerrahinin hem rekonstrüktif (onarım) hem de estetik amaçlı tedavilerinden.” diyor, Opr. Dr. Evrim Uçkunkaya. Zamanında müdahale edilmeyen ağır yanıklar yüzünden organları işlevini yitiren birçok hasta çalıyor Uçkunkaya’nın kapısını. Kendisine başvuranlardan en çok da eline kaynar su dökülüp de gereken tedavi uygulanmayınca elini kullanamaz hale gelen bir çocuğa üzüldüğünü anlatıyor: “Çocuğun eline kaynar su dökülmüş ama önemsememiş aile. Hava almasın filan diye de sarmışlar, uzun bir süre eldivenle dolaşmış. Belli bir süre geçmiş, aile fark etmemiş ancak çocuğun parmakları birbirine yapışmış yanıktan. Parmakları açılmıyor, çocuk yazı yazamıyor ve arkadaşları tarafından dışlanıyor. Yüzgece dönmüştü parmakları. Tek çaresi de cerrahi yöntemle ayırmak. Bu da bazen deri yetmediğinden deri nakli gerektirebiliyor.”

Yanık durumunda…

-Yüzeysel yanıklar için diş macunu ve yoğurt gibi maddelerin faydası veya zararı yok. Derin yanıklardaysa bu maddeler son derece zararlı sonuçlar doğurabilir.

-Kendi kendine 10 gün içinde iyileşecek olan yüzeysel yanıklarda amaç, bu süreci en ağrısız şekilde tamamlamak. Bunun için yanık bölgesinin yağlı merhemlerle örtülmesi yeterli.

-Ağrıyı gidermek için yanık bölgesine ağrı kesici merhem veya krem sürmek son derece tehlikeli. Bu maddelerin, bütünlüğü bozulmuş deriden emilimleri kontrolsüz olacağından, kalp ve dolaşım sistemi üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Yanık pansumanı yapıldığında hastanın ağrısı zaten azalır.

-Her yanıkta antibiyotiğe başlamak da yanlış. İltihap olmadan antibiyotik kullanmak hem gereksiz hem de zararlı.

-Evde meydana gelen küçük haşlanma yanıklarında 5-10 dakika soğuk musluk suyu ile soğutma yapıldıktan sonra krem veya merhemle kapalı pansuman yapmak yeterli. Bu, derinin kuruması ve gerilmesi nedeniyle olan yangıyı ve ağrı hissini azaltır.

-İlk anda çocukların panik ve ağlamasını kesmek ve sakinleştirmek için ağrı kesici şurup ya da fitil verilebilir.

-Buzun da yanıklara sebebiyet verebileceği unutulmamalı. Yine de uygulanacaksa dolaptan çıkarılan buzun kütlesinin ağırlığı fazla olacağından ufak poşetlere konulup doldurulmuş bezelye, fasulye gibi sebzelerden faydalanmak daha yerinde.

-Yanan yer su toplarsa kesinlikle sıkılmamalı. Zira içindeki sıvı, yaraların iyileşmesini hızlandırıyor.

-Yaraya yapışarak enfeksiyona sebep olacağından pamuk bastırılmamalı.

-Buzu doğrudan yaraya temas ettirmek yapışmasına sebep olabilir. Konulacaksa ufak bir tülbente sarılıp uygulanabilir.

Kaynak : http://www.zaman.com.tr/cmts_cocuklarda-yaniga-nasil-mudahale-etmeli_2265273.html

Follow by Email
Facebook
Google+
Twitter
YouTube
LinkedIn
INSTAGRAM